Łódź na nowo

Łódź, jaka jest, nie każdy widzi. Moja jest ładna.

Stare ale jare

 • czwartek, 25 kwietnia 2013
  • Podziemna katedra

   Jest w Łodzi takie miejsce, o którym mało kto wie, a tylko nieliczni mieli okazję je odwiedzić. Piękne, unikatowe i niedostępne. Przypomina trochę wnętrze słynnego meczetu w Cordobie, trochę jakieś starożytne katakumby. Zostało jednak zbudowane całkiem niedawno, w dwudziestym wieku, a służy po prostu jako olbrzymi zbiornik na wodę. Na dodatek znajduje się pod ziemią. I - co najważniejsze - wciąż pełni swoją funkcję!

   Katedra - podziemny zbiornik wody pitnej na Stokach

   Mowa oczywiście o tzw "Katedrze", czyli podziemnych rezerwuarach wody pitnej dla miasta. Zbiorniki znajdują się w dzielnicy Stoki, w jednym z najwyższych punktów miasta. W razie potrzeby, woda z nich po prostu spływa do niżej położonych miejsc w Łodzi. Tak jak w wieży ciśnień. System został zaprojektowany przez angielskiego inżyniera Williama Lindleya, którego dziełem jest także okrągły kanał pod Placem Wolności, tzw Dętka. W Dętce wody już dawno nie ma, przemieniono ją w obiekt muzealny (polecam!). Natomiast Katedra na Stokach wciąż działa. Jej zapas wody wystarczyłby miastu na 8 do 12 godzin w razie awarii wszystkich innych ujęć.

   Katedra - podziemny zbiornik wody pitnej na Stokach

   Ponieważ woda pitna to surowiec strategiczny, dlatego dostęp do zbiorników jest pilnie strzeżony. A nawet jakby ktoś się wdarł do środka, to nie zobaczy właściwie nic, bo wnętrze jest przecież zawsze zalane wodą. Wybrańcy, którzy mieli okazję zobaczyć je na sucho, opowiadali potem innym o cudach, które tam widzieli. I w ten sposób miejsce obrosło swego rodzaju legendą - jak wszystko co piękne, niedostępne i unikatowe. 

   Katedra - podziemny zbiornik wody pitnej na Stokach

   Oczywiście można zadać sobie pytanie, po co podziemnemu zbiornikowi na wodę jakiekolwiek walory estetyczne. Odpowiedź brzmi - właściwie po nic. Wybór materiału (cegła) oraz formy (sklepienia łukowe podparte kolumnami) był podyktowany względami technicznymi, nie estetycznymi. W końcu, jeśli coś ma być schowane pod ziemią, zalane wodą i absolutnie niedostępne dla zwiedzających, to kto by się przejmował jak to ma wyglądać? A jednak - projektant zbiorników (Lindley - niech każdy Łodzianin zapamięta to nazwisko) pokazał jak połączyć funkcjonalność z niespotykaną urodą. 

   Katedra - podziemny zbiornik wody pitnej na Stokach

   Raz na kilka lat woda jest spuszczana ze zbiorników w celach konserwacyjnych. Ja miałem to szczęście i zostałem wpuszczony tam z aparatem. Chciałbym podziękować w tym miejscu przyjaźnie nastawionym ludziom z Łódzkich Wodociągów i z Festiwalu Czterech Kultur, którzy mi to umożliwili. Moja