Łódź na nowo

Łódź, jaka jest, nie każdy widzi. Moja jest ładna.

Wpisy

 • poniedziałek, 28 lipca 2008
 • piątek, 25 lipca 2008
  • Taki sobie ganek

   Zdjęcie trochę przypadkowe, zrobione niemal z samochodu. Właściwie nie powinno się tu znaleźć, ponieważ: a) W tej okolicy jest dużo słynniejsza drewniana willa, zwana Klarą; b) w tej okolicy była jeszcze jedna słynniejsza willa, którą rozebrano i przeniesiono do nowo powstającego skansenu, więc być może powinienem pokazać ten skansen właśnie. Ale że do willi Klara nie trafiłem, a skansen jeszcze nieotwarty, więc pokazuję to:

   Ganek
   pokaż na mapce


   Kotów tam wokół co niemiara, a okolica w ogóle słynie ze stylowych drewnianych rezydencji w stylu południowych stanów USA. Tabliczka wskazuje adres Popioły 7/9. Ta nazwa ulicy ma ciekawe pochodzenie. Ta część Łodzi, czyli Ruda, była kiedyś oczywiście osobną wioską, i jako taka posiadała swoją ulicę Żeromskiego. Po włączeniu Rudy do Łodzi nazwę trzeba było zmienić, bo pisarz już jedną ulicę w mieście miał. Padło więc na tytuł powieści Żeromskiego. Czy to wdzięczna nazwa dla ulicy - nie wiem, ale mogło być gorzej, np ulica Ludzi Bezdomnych.

   Nie dane było więc Żeromskiemu dostać dwóch ulic w Łodzi. Ale jest ktoś, kto dwie ulice w naszym mieście ma. Wiecie kto? Odpowiedź w następnym wpisie :-)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (24) Pokaż komentarze do wpisu „Taki sobie ganek”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yez.hodowca
   Czas publikacji:
   piątek, 25 lipca 2008 23:27
 • wtorek, 22 lipca 2008
  • Teraz E. Wedel

   Dziś jest 22 lipca, ale kiedyś to był 22 Lipca, przez duże L - polskie święto narodowe i oczywista nazwa dla właściwie wszystkiego, począwszy od osiedli mieszkaniowych, na czekoladkach kończąc. "Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 Lipca (dawniej E. Wedel)" - tak się wtedy zwała firma z ponadstuletnią tradycją. Na szczęście dziś można śmiało powiedzieć, że teraz Wedel, dawniej 22 lipca. Wprawdzie gdzieś tam w tle majaczy jakieś Cadbury, ale przynajmniej się tak nie afiszuje.

   W Łodzi Wedel ma pijalnię czekolady na rynku w Manufakturze. Rzadko zamieszczam zdjęcia wnętrz, ale takie okolicznościowe, z okazji daty, myślę że mogę wstawić:

   Pijalnia czekolady Wedel w Manufakturze

   Pijalnia czekolady Wedel w Manufakturze
   pokaż na mapce

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (11) Pokaż komentarze do wpisu „Teraz E. Wedel”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yez.hodowca
   Czas publikacji:
   wtorek, 22 lipca 2008 23:40

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

weź sobie RSS

Creative Commons License

Fotografie znajdujące się na tym blogu są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.