Łódź na nowo

Łódź, jaka jest, nie każdy widzi. Moja jest ładna.

Wpisy

 • piątek, 28 lipca 2006
  • Filharmonia Łódzka

   No nieźle, nieźle...
   Gazeta.pl wrzuciła link do mojego fotobloga na głównej stronie portalu - i zaczęło się. Licznik odwiedzin oszalał, co cieszy, ale bardziej cieszą komentarze. Zwłaszcza te od osób, które wyjechały z Łodzi i teraz oglądają, jak miasto zmieniło się od tamtej pory.

   Chyba właśnie o to mi chodziło, kiedy zakładałem tego bloga: pokazać Łódź trochę inaczej niż zwykle. Pokazać, że w ciągu ostatnich paru lat ona się mocno zmieniła, wyładniała. I chociaż nie jest miastem o długiej historii, to potrafi z niej korzystać i łączyć z nowoczesnością.

   Sztandarowym przykładem takiego połączenia jest Manufaktura. Ale są też mniejsze perełki, jak na przykład budynki Politechniki Łódzkiej w odnowionych fabrykach, czy choćby remiza strażacka na Księżym Młynie. A już szykują się następne: będzie ciekawy hotel przy Łąkowej, na Księżym Młynie powstanie jedyny w swoim rodzaju apartamentowiec, który już się zrobił "trendy", a do tego jeszcze taka hybryda, na którą mój aparat już sobie ostrzy obiektyw :-)

   A dzisiaj dwie fotki budynku bardzo kontrowersyjnego: Łódzkiej Filharmonii im. Artura Rubinsteina. Mi osobiście nowa filharmonia bardzo się podoba. Jedyna niedogodność polega na tym, że olbrzymi gmach jest wręcz wtłoczony między kamieniczki na wąskiej ulicy i zwyczajnie jest mu ciasno. Zasługiwałby raczej na własny plac, tak jak np. Teatr Wielki (łódzki albo warszawski, oba place mogą być :-)

   Kontrowersje wzbudzał oczywiście gigantyczny portal przypominający rzymski łuk triumfalny. Ale chyba nie każdy wie, że ten łuk nie pojawił się tu znikąd. Tak naprawdę był tu już od ponad stu lat! Ten artykuł z Wikipedii wyjaśnia chyba wszystko.

   Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina


   Łuk triumfalny kojarzą chyba wszyscy, którzy kojarzą w ogólę łódzką filharmonię. Ale co powiecie o trzech fortepianach jeden na drugim? Bo wg mnie tak właśnie wygląda boczna fasada budynku. Z ulicy kompletnie jej nie widać, a szkoda.

   Filharmonia Łódzka - mało popularny widok z boku


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „Filharmonia Łódzka”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yeze
   Czas publikacji:
   piątek, 28 lipca 2006 13:29
 • środa, 26 lipca 2006
  • Que calor!

   Mój brat, który siedzi właśnie w Barcelonie, ustawił sobie na komunikatorze opis: Que calor! (Jak gorąco!). Spokojnie bracie, chyba rozumiemy, co czujesz :-)

   Na poparcie tych słów dwie fotki z nieśmiertelnej już u mnie Manufaktury:

   najdłuższa fontanna w Europie


   Może na zdjęciu tego nie widać, ale jest to podobno najdłuższa fontanna w Europie: prawie 200 metrów bijącej w górę wody.
   Smaczek geograficzno-historyczno-urbanistyczny: fontanna biegnie wzdłuż naturalnego koryta rzeki Łódki, tej, od której miasto wzięło swoją nazwę. Na marginesie - przez Łódź płynia teoretycznie aż siedem rzek (!), jednak większość z nich zdegradowano do podziemnych kanałów albo do mętnych strumyko-rynsztoków.

   Co do fontanny w Manufakturze, to zauważyłem, że jest to póki co najczęściej wpisywana fraza, po której można mnie znaleźć w wyszukiwarce. Nie pozostawało mi chyba nic innego, jak w końcu tą fontannę umieścić :-) A jak uda mi się załapać na wieczorne kolorowe harce, które ona ponoć wyprawia, to też tu pokażę.
   A to już obrazek pod tytułem "nie przyszedł Mahomet do góry, to przyszła góra do Mahometa". Łódź nie ma dostępu do morza, nawet do rzek sobie go zamurowała, ale co tam: plażę przecież można sobie usypać w centrum handlowym :-) Zwróćcie uwagę na dwie rzeczy: elegancki sztuczny horyzont i telebim z puszczanym na okrągło filmem z prawdziwej plaży. Full wypas, co? :-)

   Plaża w centrum Łodzi

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (7) Pokaż komentarze do wpisu „Que calor!”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yeze
   Czas publikacji:
   środa, 26 lipca 2006 20:20
 • niedziela, 23 lipca 2006

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

weź sobie RSS

Creative Commons License

Fotografie znajdujące się na tym blogu są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.