Łódź na nowo

Łódź, jaka jest, nie każdy widzi. Moja jest ładna.

Wpisy

 • wtorek, 31 marca 2009
 • niedziela, 29 marca 2009
 • wtorek, 24 marca 2009
  • Ziemia Obiecana, Ziemia Utracona

   Chciałbym zaprosić was na wystawę. Niełatwo do niej trafić, bo ukryto ją na uboczu. Niełatwo ją zauważyć, bo jest malutka. Nie bardzo pasuje do otoczenia, bo kto w radosnym centrum handlowym chciałby oddawać się refleksji nad smutną historią Łodzi. A przecież ta historia dzieje się dosłownie dziś, na naszych oczach.

   Wystawa "Ziemia Obiecana, Ziemia Utracona"

   "Ziemia Obiecana, Ziemia Utracona" to próba zwrócenia uwagi na dyskretne, acz systematyczne wyniszczanie naszego miasta. Zabytkowe dziewiętnastowieczne wille i fabryki są wyburzane teraz, w tej właśnie chwili, gdy czytacie te słowa. Nawet jeśli jest niedziela albo ciemny wieczór - nieważne. Właśnie o takich porach demontuje się te obiekty, które oficjalnie figurują w rejestrze zabytków. Inne, których przez opieszałość urzędniczą nie objęto jeszcze ochroną, zrównuje się z ziemią w biały dzień.

   Zburzona fabryka Geyera

   Spójrzcie na to pustkowie poniżej. Zdjęcie zrobiłem z okna hotelu, który zaprojektowano, aby ładnie komponował się z tłem. Tym tłem była potężna, efektowna, czerwona fabryka. Została biała plama w środku miasta i sterczący z  niej idiotycznie hotel pośrodku niczego. 

   Biała plama

   Na wystawie są zdjęcia tego, co jeszcze przed chwilą było, a już odeszło. Są też zdjęcia obiektów, które wciąż stoją, ale ich los jest niepewny. Są wreszcie i takie bardziej pozytywne, pokazujące, jak można w dobry sposób spożytkować nasze łódzkie zabytki. Uczelnie, biura, muzea, sklepy, restauracje, mieszkania, dyskoteka, kino, skansen... Wiele podobnych przykładów możecie oglądać na moim blogu - i kilka zdjęć trafiło z niego na tą wystawę.

   Tak więc jeśli będziecie w najbliższym czasie w Manufakturze, zachęcam do zapuszczenia się w leżący na uboczu zaułek. Czasu jest niewiele, bo tylko do końca tego tygodnia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Ziemia Obiecana, Ziemia Utracona”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yez.hodowca
   Czas publikacji:
   wtorek, 24 marca 2009 23:08

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

weź sobie RSS

Creative Commons License

Fotografie znajdujące się na tym blogu są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.