Łódź na nowo

Łódź, jaka jest, nie każdy widzi. Moja jest ładna.

Wpisy

 • piątek, 30 stycznia 2009
 • wtorek, 27 stycznia 2009
  • Fabryczne mury skąpane we mgle

   Wyszedłem na rynek Manufaktury i zobaczyłem taką grę świateł:

   Manufaktura we mgle

   Był mglisty wieczór i chyba nawet trochę mżyło. Bez namysłu wyciągnąłem aparat i strzeliłem dwie fotki. Potem rzut oka na ekranik - no tak, nie ten balans bieli. Szybki ruch pokrętłem i kolejna fotka - właśnie ta, na którą patrzycie. Potem jeszcze cyknąłem parę razy, bo fajnie przejeżdżał ochroniarz na Segwayu. Ale i tak bardziej podoba mi się ta wersja pusta, bez ludzi na pierwszym planie.

   Niniejszy wpis zamieszczam dziś trochę w ramach dialogu z podobnym wpisem Maćka. Ja, w przeciwieństwie do niego, bardzo lubię takie nieplanowane, odruchowe fotografowanie. Ale pod jednym warunkiem (właściwie to pod dwoma). Raz - nie należy nadużywać tej metody, i dwa - każde zdjęcie powinno być robione świadomie, z precyzyjnym wyobrażeniem efektu końcowego. Parafrazując moje pierwsze zdanie z tego wpisu, mogę śmiało napisać, że "wyszedłem na rynek Manufaktury i zobaczyłem takie oto zdjęcie". A wtedy wystarczyło je już tylko zrobić :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (9) Pokaż komentarze do wpisu „Fabryczne mury skąpane we mgle”
   Tagi:
   brak
   Kategoria:
   Autor(ka):
   yez.hodowca
   Czas publikacji:
   wtorek, 27 stycznia 2009 01:16
 • piątek, 23 stycznia 2009
  • Świetna wystawa łódzkiego Se-Ma-Fora

   Pamiętacie wpis z zeszłego roku o "Piotrusiu i Wilku"? Teraz będzie coś jeszcze lepszego. Se-Ma-For, czyli wytwórnia, która tą oscarową baśń wyprodukowała, otworzyła właśnie wystawę wszystkich swoich największych produkcji. Można obejrzeć scenografie i modele nie tylko Piotrusia i Wilka, ale także starszych bajek. Jest więc miś Colargol w swoim lesie, jest mały pingwin Pik-Pok, no i oczywiście hit eksportowy - Miś Uszatek! Śmieszy was określenie hit eksportowy? To zobaczcie TĄ STRONĘ :-) Co ciekawe, młodszym wycieczkom szkolnym często trzeba tłumaczyć, kto to jest Uszatek...

   Colargol i Uszatek

   Wystawa ma podwójny tytył: "Droga do Oscara - Se-Ma-For dzieciom". A skoro Oscar, to przecież nie tylko zeszłoroczny, ale także ten trochę starszy - za "Tango" Zbigniewa Rybczyńskiego. Jedno z pomieszczeń wystawy to kompletny pokój z "Tanga" w naturalnej wielkości. Trudno to objąć aparatem, tam trzeba po prostu wejść! Łatwiej było pstryknąć dekoracje do "Piotrusia i Wilka":

   scenografia do

   Oprócz tych wszystkich głośnych filmów Se-Ma-For wyprodukował też sporo mniej znanych, a wcale nie gorszych. Moim ulubionym jest metaforyczny "Ichthys", którego z przyjemnością obejrzałem sobie podczas wystawy ponownie. Polecam też trochę odjechane "Miasto Płynie" - czyli frapujący krótki metraż o Łodzi. Filmy można bowiem na miejscu obejrzeć w specjalnej salce kinowej - i to w cenie biletu, wynoszącej marne 5zł. Tak więc jeśli ktoś nie widział jeszcze "Piotrusia i Wilka", to radzę czym prędzej nadrobić zaległości. Lepszej okazji na zapoznanie się z oscarowym dziełem długo nie będzie: nie dość, że film na dużym ekranie, to jeszcze oryginalna scenografia plus ciekawie opowiadająca pani przewodnik (zdradza np, jak oddychał kocur widoczny na zdjęciu :)

   Poniżej - scenografia filmu "Ichthys":

   Ichthys

   Wystawa będzie czynna co najmniej do końca lutego, a może dłużej.
   Godziny otwarcia:
   wt., śr., pt., sob., nd 10-16,
   czw. 12 - 18,
   pn. - nieczynne
   Adres:
   EC1, ulica Targowa 1/3 budynek 24
   rezerwacja tel. (0-42) 681-54-74

   Strona internetowa wystawy jest TUTAJ
   A świetne zdjęcia na swoim blogu pokazał też Maciek (Łódź rysowana światłem)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Świetna wystawa łódzkiego Se-Ma-Fora”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   yez.hodowca
   Czas publikacji:
   piątek, 23 stycznia 2009 16:28

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

weź sobie RSS

Creative Commons License

Fotografie znajdujące się na tym blogu są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 2.5 Polska.